Waarom zegt een kandidaat toch nee na een goed sollicitatiegesprek?

Lianne Brouwer 16 maart 2026 5 min
Categorie: Recruitment

Je hebt net een leuk sollicitatiegesprek gevoerd. De kandidaat past perfect in de functie, en zou een mooie aanvulling zijn op het team. Je belt enthousiast de kandidaat op om de baan aan te bieden en dan…… krijg je een vriendelijke afwijzing. Die zag je niet aankomen.

Voor veel recruiters is dit een frustrerend moment. Het gesprek was goed. De klik was er. En toch zegt de kandidaat nee. Hoe kan dat?

Het gesprek voelde goed… maar dat betekent niet dat de keuze al gemaakt is

Een prettig sollicitatiegesprek kan veel vertrouwen geven. De sfeer is goed, de kandidaat reageert enthousiast en er is duidelijk een klik. Als recruiter voelt het dan logisch om te denken: “dit zit wel goed.”

Toch maken kandidaten hun beslissing vaak pas later. Voor hen is een sollicitatiegesprek vaak één van meerdere gesprekken, en zijn ze verschillende opties aan het verkennen. Ze vergelijken functies, praten er thuis over, of laten het nog even bezinken. Ook spreken kandidaten niet altijd alles meteen uit. Twijfels over bijvoorbeeld reistijd, ontwikkelingsmogelijkheden of werkdruk komen soms pas later naar boven.

Een goed gesprek is dus een belangrijke stap, maar nog geen garantie voor een ‘ja’. Wat kan jij als recruiter al in het gesprek doen om de kans op een ‘ja’ te vergroten?

Stel vragen die verder gaan dan alleen het enthousiasme van de kandidaat:

  • Hoe voelt deze functie voor jou op dit moment?
  • Waar twijfel je nog over als je naar deze rol kijkt?
  • Wat heb je nodig om straks een keuze te kunnen maken?

Door deze vragen te stellen, krijg je beter zicht op wat echt speelt. En dat helpt je om verrassingen aan het einde van het proces te voorkomen.

Wat kandidaten vaak niet meteen uitspreken

Tijdens een sollicitatiegesprek vertellen kandidaten lang niet altijd alles wat ze denken, of waar ze over twijfelen. Niet omdat ze iets willen achterhouden, maar omdat ze het zelf nog niet helemaal scherp hebben, of omdat ze twijfelen of het verstandig is om iets meteen te benoemen.

Ze vragen zich bijvoorbeeld af of de werkdruk hoog is. Of hoe flexibel de organisatie echt is. Sommigen twijfelen over het salaris, maar vinden het lastig om dit in het eerste gesprek direct op tafel te leggen. Anderen willen het eerst rustig overdenken en thuis bespreken voordat ze echt enthousiast worden.

Voor recruiters kan het daardoor voelen of alles positief is, terwijl er onder de oppervlakte nog twijfels zitten en vragen zijn. En die twijfels kunnen later de reden zijn om een aanbod toch af te wijzen.

Als recruiter kun jij bewust een open moment in het gesprek creëren. Bijvoorbeeld door de volgende vragen te stellen:

  • Waar ben je nog nieuwsgierig naar als je naar deze functie kijkt?
  • Welke vragen heb je nog als je naar deze functie kijkt?

Dit soort vragen nodigen uit om eerlijker te zijn, over wat kandidaten aanspreekt, maar ook over waar ze nog over nadenken.  En daar zit waardevolle informatie. Hoe eerder je de twijfels kent, hoe eerder je er op in kan spelen.

Jonge vrouw die bedenkelijk kijkt als symbool van een recruiter wiens aanbod is afgeslagen na een sollicitatiegesprek

De kracht van verwachtingsmanagement

Een goed gesprek kan veel vertrouwen geven. Maar juist doordat niet alles uitgesproken wordt, kunnen verwachtingen alsnog verschillen. Kandidaten hebben vaak in hun hoofd al een beeld van de functie, de sfeer en hun rol. Soms klopt dat beeld nét niet met de werkelijkheid, of vergelijken ze het met andere opties die ze overwegen.

Die verschillen in verwachtingen leiden soms tot een vriendelijke afwijzing, zelfs als het gesprek goed voelde.

Als recruiter kun jij hier de verwachten zo concreet mogelijk maken door:

  • De salarisrange en secundaire voorwaarden te bespreken;
  • De ontwikkel- en doorgroeimogelijkheden te benoemen;
  • Uit te leggen hoe de werkweek en werkvorm eruitzien;
  • Te vragen hoe de kandidaat bepaalde aspecten van de rol voor zich ziet, en wat voor hen belangrijk is.

Hierdoor help je de kandidaat een realistisch beeld te vormen, en verklein je de kans dat een goed gesprek toch eindigt in een ‘nee’.

Het aanbod: het moment waarop kandidaten pas écht gaan kiezen

Veel recruiters zien het aanbod nog als het sluitstuk. Ze zijn enthousiast over de kandidaat, bieden de functie aan, en als de kandidaat het aanbod afwijst, gaan ze verder. En dat is jammer, want hier ligt juist de kans om het verschil te maken.

Zie het aanbod niet als een mededeling, maar als een gesprek. Voor kandidaten is dit vaak het moment waarop ze hun keuze écht gaan afwegen. Past deze functie bij de stap die ze willen zetten? Klopt het totaalplaatje? En hoe verhoudt dit aanbod zich tot andere mogelijkheden?

Door het aanbod samen te bespreken, creëer je ruimte voor een eerlijke reactie. Niet alleen enthousiasme, maar ook twijfels.

Stel bijvoorbeeld vragen als:

  • Hoe voelt dit voorstel voor jou?
  • Past dit bij wat je voor ogen had in een volgende stap?
  • Zijn er nog dingen waar je over twijfelt?

Dat soort vragen maken het gesprek opener. En soms blijkt dat een kandidaat helemaal niet wil afhaken, maar gewoon nog ergens over nadenkt.

Door dat moment serieus te nemen, vergroot je de kans dat een goed gesprek uiteindelijk ook eindigt met een overtuigde ‘ja’.

En als het toch een nee wordt?

Een goed sollicitatiegesprek is een belangrijke stap, maar het is zelden het hele verhaal. Kandidaten maken hun keuze vaak pas later, wanneer ze alles nog eens rustig overdenken en verschillende opties naast elkaar leggen.

Juist daarom loont het om tijdens het proces verder te kijken dan alleen de klik in het gesprek. Door verwachtingen te bespreken, ruimte te maken voor twijfels en ook het aanbod als een gesprek te zien, krijg je beter zicht op wat er echt speelt bij een kandidaat.

En zelfs als het uiteindelijk toch een ‘nee’ wordt, is het waardevol om door te vragen. Niet om iemand alsnog te overtuigen, maar om te begrijpen wat er meespeelde in de keuze.

Die inzichten neem je mee naar je volgende gesprek. En precies daar maak je als recruiter steeds opnieuw het verschil.

>